Sociālais pilārs: dažas tēzes
Jautājumi
- Kādas ir vissteidzamāk risināmās ekonomiskās un sociālās problēmas Eiropā un Latvijā? Kādus risinājumus Jūs saskatāt?
- Vai sociālo tiesību pīlārs ir vajadzīgs, un, ja tas tā ir, kā šis pīlārs būtu jāveido, lai risinātu galvenās sociālās un ekonomiskās problēmas Eiropā un Latvijā?
- Kā, atjauninot ES darba tirgus stratēģiju, nodrošināt uzņēmumiem, darba ņēmējiem un darba meklētājiem vajadzīgo elastīgumu un drošību? Kā šajā procesā iekļaut tādus svarīgus jautājumus kā ekonomikas un darba tirgus aizvien pieaugošā digitalizācija, iedzīvotāju novecošana un nepieciešamība atvieglot pāreju no vienas profesijas uz citu?
- Kā nodrošināt sociālās aizsardzības sistēmu ilgtspēju un pieejamos resursus pārvērst efektīvos, atbilstošos un vajadzīgos sociālajos ieguldījumos un pakalpojumos? Kāda ir dažādo dalībnieku loma?
- Kā Eiropas sociālo tiesību pīlārs varētu sekmēt ekonomisko un sociālo tuvināšanos (konverģenci) visā Eiropā?
- Kas ir vajadzīgs, lai Eiropā veicinātu un uzturētu saliedētu sabiedrību?
Pārdomas
Kāpēc uzsāktas šī debates? Pastāv tāds jēdziens "dzīves cikls" - konkrēta indivīda dzīves cikls, konkrētas sabiedrības dzīves cikls, konkrētas vides dzīves cikls. Šķiet tāpēc, ka ES dzīves cikls tuvojas beigām. Ja ES vēlas turpināt šo dzīves ciklu, nepieciešami steidzami ārkārtas pārkārtojumi.
1.Kādas ir vissteidzamāk risināmās ekonomiskās un sociālās problēmas Eiropā un Latvijā? Kādus risinājumus Jūs saskatāt?
- "Vissteidzamāk risināmais" nenozīmē pilārs. Pilārs saistīts ar stratēģiju.
- Pamatā ir indivīda, sabiedrības, vides veselība (gan fiziskā, gan garīgā).
- Indivīdam un sabiedrībai ir jārealizējas konkrētā vidē.
- Realizācija izpaužas caur nodarbināmību (tas ir plašāks jēdziens par "nodarbinātību": tas ir process sākot ar risku konstatāciju, mācībām, pārkvalifikāciju, un beidzot ar nodarbinātību).
- Nodarbināmībai jābūt jēgpilnai.
Jēgpilnu nodarbināmību izjaukusi nepareiza resursu sadale:
1.materiālie, finanšu resursi - ES fondu līdzekļu, nodokļu nepareiza sadale - visvairāk tiek valsts sektoram, slēpti - politiskajām partijām;
2.garīgie resursi;
3.u.c. resursi.
Fakts: sabiedrībā radusies būtiska disharmonija (arī sociālā)
Vissteidzošāk risināmā problēma:
1.nevienlīdzības likvidācija resursu sadalē ar viedām metodēm un līdzekļiem;
2.korupcijas novēršana šajā jomā;
3.korupcijas apkarošana šajā jomā.
2.Vai sociālo tiesību pīlārs ir vajadzīgs, un, ja tas tā ir, kā šis pīlārs būtu jāveido, lai risinātu galvenās sociālās un ekonomiskās problēmas Eiropā un Latvijā?
Sociālais pilārs [SP] ir vajadzīgs, jo tas ir balsts konkrētai sistēmai. Jēveido caur vērtību sistēmu radīšanu, caur ES dzīves ciklu.
3.Kā, atjauninot ES darba tirgus stratēģiju, nodrošināt uzņēmumiem, darba ņēmējiem un darba meklētājiem vajadzīgo elastīgumu un drošību? Kā šajā procesā iekļaut tādus svarīgus jautājumus kā ekonomikas un darba tirgus aizvien pieaugošā digitalizācija, iedzīvotāju novecošana un nepieciešamība atvieglot pāreju no vienas profesijas uz citu?
Caur cilvēkkapitāla (CK) nodarbināmību, pārdalot nepareizi sadalītus resursus izaugsmei.
4.Kā nodrošināt sociālās aizsardzības sistēmu ilgtspēju un pieejamos resursus pārvērst efektīvos, atbilstošos un vajadzīgos sociālajos ieguldījumos un pakalpojumos? Kāda ir dažādo dalībnieku loma?
Izpildot iesākto Stratēģiju ES2020 - stratēģiju ilgtspējīgai, iekļaujošai un viedai izaugsmei.
5.Kā Eiropas sociālo tiesību pīlārs varētu sekmēt ekonomisko un sociālo tuvināšanos (konverģenci) visā Eiropā?
Vieda sociālā konverģence (tuvināšanās) var notikt caur viedu pārpalikušo resursu sadali konkrētai izaugsmei nevis caur resoriem (ministrijām), bet gan caur sabiedrību.
6.Kas ir vajadzīgs, lai Eiropā veicinātu un uzturētu saliedētu sabiedrību?
Uzticamības atjaunošana. Šim nolūkam nepieciešama masveida korupcijas novēršana un korupcijas apkarošana (valsts struktūrās, jo tur ir vislielākie ES un LV resursi)